Cumhurbaşkanlığı Sistemi tuzağı - Haberler - Gazipaşa Sahil Gazetesi
Online
 
 

 

 
Döviz Kurları

 
Sinema Filmleri
 
Cumhurbaşkanlığı Sistemi tuzağı

VATAN Partisi Gazipaşa İlçe Başkanı Mehmet Gülcan, TBMM’de görüşülmeye başlanan Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ ne ağır eleştirilerde bulundu. Dün, parti binasında konuyla ilgili basın açıklaması yapan İlçe Başkanı Mehmet Gülcan, Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin, İkinci İstiklal Savaşının önündeki tuzak olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin, aynı zamanda AK Parti iktidarı için de bir tuzak olduğunu öne süren Başkan Gülcan, “Cumhurbaşkanlığı Sistemi girişimi, Atlantik çevrelerinin Diktatörlük söylemine fırsat veriyor ve farklı güçleri ABD planlarının içine çekiyor. Cumhurbaşkanlığı Sistemi girişimi, Türkiye’nin içerde teröre karşı ve dışarıda da Fırat Kalkanı harekatıyla yine teröre karşı mücadelesine hizmet etmiyor, tersine zarar veriyor. Çünkü iç cepheyi bölüyor. Cumhurbaşkanlığı sistemi girişimiyle, AKP bir tuzağa ilerlemektedir, daha doğrusu tuzağın içine itilmektedir" dedi.          
KURULAN PUSU
Birbiri ardı sıra gelen terör saldırılarının hedefinin apaçık ortada olduğunu belirten Vatan Partisi İlçe Başkanı Gülcan açıklamasına şu şekilde devam etti; "ABD Büyükelçiliği internet sitesinde yayınlanan Nihat Erim hatırlatmalarıyla 12 Eylül tehdidi Türkiye’nin önüne konuyor. FETÖ ile ilişkileri bilinen kimi AKP’li bakanların geçen yıl Davos’ta büyük para kuruluşları temsilcilerine 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi girişimini bekleyin' dedikleri basına konu olmuştu. AKP’li bakanlar, o buluşmalarda 'AKP’yi tek adam görüntüsünden kurtaracakları' sözünü vermişlerdi (Aydınlık, 12 Şubat 2016). 15 Temmuz FETÖ Darbesi bildirisinde de aynı gerekçe vardı. Cumhurbaşkanlığı Sistemi girişimi, Atlantik çevrelerinin diktatörlük söylemine fırsat veriyor ve farklı güçleri ABD planlarının içine çekiyor. Hatırlanacaktır, Saddam Hüseyin ülkenin tartışmasız lideri iken, attığı hesapsız adımla tuzağa basmıştı.
DENEK TAŞI
Bugün AKP, geleceğini İkinci İstiklal Savaşının başarısına bağlamıştır. Bu anlamda kendi geleceğini Türkiye’nin geleceği ile birleştirmiştir. Var olan koşullarda Türkiye için de, AKP için de birinci mesele, İkinci İstiklal Savaşından zaferle çıkmaktır. Ülke içinde ve sınırlarımızın ötesinde bölücü ve yobaz terörüne karşı mücadelede kesin sonuç almak belirleyici önemdedir. Her şey, bu başarıya bağlıdır. O nedenle her atılacak adım, bu açıdan doğrudur ya da yanlıştır. Vatan Savaşının başarısına hizmet eden her uygulama doğrudur, zarar veren her davranış yanlıştır. Denek taşı, vatan savaşıdır.
İÇ CEPHE BELİRLEYİCİ
Cumhurbaşkanlığı Sistemi hangi koşullarda Türkiye’nin önüne konmaktadır. Türkiye Atlantik Sisteminin merkezinde bulunan büyük devletle karşı karşıya gelmiştir. Bölücü ve Yobaz terör örgütlerinin arkasında ABD’nin bulunduğunu başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümet yetkilileri de şu ya da bu biçimde dile getiriyorlar. Büyük güce karşı askeri ve siyasi başarı yine büyük güçle olur. Davutoğlu’nun başbakanlıktan uzaklaştırılmasından sonra kurulan Binali Yıldırım Hükümeti, ‘Düşmanı azaltıp dostları çoğaltacağını’ belirtti. Bu, savaşın en temel ilkelerinden biridir. Türkiye, komşuları Rusya, İran, Irak ve adım adım Suriye ile ilişkilerini onararak önemli bir ittifak birikimi yarattı. Ancak iç cephe belirleyicidir. Vatan Savaşında milletin en geniş kesimlerinin devletle birlikte harekete geçirilmesi, başarının anahtarıdır. Cumhurbaşkanlığı Sistemi girişimi, Türkiye’nin içerde teröre karşı ve dışarıda Fırat Kalkanı harekatıyla yine teröre karşı mücadelesine hizmet etmiyor, tersine zarar veriyor. Çünkü iç cepheyi bölüyor. Milletin en az yarısı Cumhurbaşkanlığı Sistemini istemiyor. İstiklal Savaşında aynı cephede omuz omuza yer alan güçler, Cumhurbaşkanlığı Sisteminde karşı karşıya geliyor. FETÖ Darbesine karşı birleşmiş olan güçler, Cumhurbaşkanlığı Sisteminde ayrışıyor. PKK’ya karşı birlikte mücadele eden güçler, Cumhurbaşkanlığı Sisteminde birbirine yan bakıyor. Bırakalım başka partileri ve güçleri, AKP ve MHP içinde bile Cumhurbaşkanlığı Sistemine karşı çok güçlü bir direniş var. Özetlersek Cumhurbaşkanlığı Sistemi, yalnız milleti değil, AKP ve MHP’yi bile bölmektedir. Oysa bugün Türkiye’nin önüne koyduğu iş, Cumhurbaşkanının da kabul ettiği gibi, Milli Seferberliktir. Cumhurbaşkanlığı Sistemi, Milli Seferberliğe hizmet etmiyor.
İSTİKLAL SAVAŞI YERİNE REFERANDUM SAVAŞLARI
Eğer Cumhurbaşkanlığı Sistemi Meclis’ten geçerse, arkasından gelen 60 gün Türkiye Referandum Savaşlarına girecek. Millet, iki ay boyunca Cumhurbaşkanlığı Sistemi yandaşları ve karşıtları olarak birbiriyle mücadele edecek. Bölücü ve Yobaz Terörü canlı bombalarıyla, mayınlarıyla, makineli tüfekleriyle Türkiye’nin üzerine sürülürken, Terör saldırılarının hedefi olan Türkiye güçleri birbirleriyle kapışacak. Mehmetçik ve polis cephede savaşırken, millet cephe gerisinde birbirinin yakasına yapışacak. Millet, İstiklal Savaşı cephesini terk edecek ve iki bölüğe ayrılıp Referandum savaşında cephe tutacak. Bu bölünme ortamı, ordunun ve polisin moralini de olumsuz etkileyecektir. Öte yandan Türkiye’ye düşmanlığını gizlemeyen Atlantik Devleti de Cumhurbaşkanlığı Sistemi girişimini ellerini ovuşturarak izliyor. Saddam Hüseyin ve Kaddafi’ye yönelik tertiplerde kullandığı ’demokrasi’ gerekçeli planlar için fırsat kolluyor. Bu koşullarda ABD’nin Türkiye’ye Kıbrıs’tan yönelttiği tehditler de durumun nezaketini artırmaktadır. İç cephenin sağlam tutulması, yalnız teröre karşı mücadele açısından değil, Kıbrıs’ın Türkiye’ye yönelik bir tehdit üssü haline getirilmesini önlemek açısından da yaşamsal önemdedir.
CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNDEN VAZGEÇMENİN KAZANIMLARI
Cumhurbaşkanlığı Sistemi girişiminden vazgeçmek, AKP için bir yenilgi değildir; ilerdeki ağır yenilgiden kurtulmak için akıllı bir davranıştır. O zaman Cumhurbaşkanı itibar kaybetmeyecek, fakat bütün ülkede alkışlanacaktır. ABD merkezli diktatörlük suçlamaları boşluğa düşecektir. Milli Seferberlik için çok elverişli bir iklim yaratılacak, İstiklal Savaşının başarısı yolunda çok güçlü bir atılım gerçekleştirilecektir"

Tarih : 12.1.2017
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.

 
Haberler
ÖLEN YOK DOĞAN ÇOK
GAZİPAŞA Devlet Hastanesi’nde 2017 yılının ilk 2 ayında acil servis dahil toplam 38 bin 774 hasta tedavi gördü. Söz konu..
Devamı >
Ak Parti'de Erdoğan ..
AK PARTİ Gazipaşa İlçe Başkanı Yakup Pişkin, Antalya'da İl Başkanlığı'nda düzenlenen ilçe başkanları toplantısına katıld..
Devamı >
Belediyeye 75 İşçi
GAZİPAŞA Belediyesi'nde geçici süreyle çalışacak 75 işçi, noter huzurunda çekilen kurayla belirlendi. Gazipaşa Belediye..
Devamı >
Savcı Kayretli ihraç..
HAKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulunun(HSYK), Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması(FETÖ/PDY) soruşturması k..
Devamı >
Melek yüzler ağırlandı
GAZİPAŞA Duy-Sev Kreş ve Gündüz Bakım Evi 'Melek Yüzleri' ağırladı. 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla D..
Devamı >
Ramazan ayı umre kay..
GAZİPAŞA İlçe Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2017 yılı umre organizasyonu kapsamın..
Devamı >