ARALIK BEREKETİ - Haberler - Gazipaşa Sahil Gazetesi
Online
 
 

 

 
Döviz Kurları

 
Sinema Filmleri
 
ARALIK BEREKETİ

GAZİPAŞA'DA geçtiğimiz yıllara göre metrekareye düşen yağış miktarı azalmaya başladı. Gazipaşa, metrekareye 590 kilogram düşen 2013 yılının ardından son 5 yılda en kurak senesini 2016'da yaşadı. Gazipaşa'ya 2016 yılında metrekareye toplam 738 kilogram yağış düştü. İlçeye; 2011 yılında 984 kilogram, 2012 yılında 960 kilogram, 2014 yılında 833 kilogram, 2015 yılında ise 777 kilogram yağış düşmüştü. Özellikle, 2016 yılının Aralık ayında metrekareye düşen 349 kilogram yağış ekonomisi tarıma dayalı Gazipaşa'da sevinçle karşılandı. Bu arada sağanak yağmur ile girdiğimiz 2017 yılı Ocak ayında da şimdiye kadar ilçeye 130 kilogram yağış düştüğü öğrenildi. 2016 yılının en yağışlı ayı Aralık olurken Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ise hiç yağış düşmedi. 2016 yılında Aralık ayının ardından en çok yağış 123,7 kilogram ile Ocak ayında gerçekleşti.2016'nın diğer aylarında ise yağış miktarı şu şekilde oldu; Şubat 54,9 kilogram, Mart 88, 0 kilogram, Nisan 13,0 kilogram, Mayıs 62,0 kilogram, Eylül 6,0 kilogram, Ekim 18,6 kilogram, Kasım 23,0 kilogram.
ÇİFTÇİYE İLAÇ OLDU
Gazipaşa'da uzun süredir kuraklık nedeniyle zor günler geçiren çiftçilerin yüzü yağmurla güldü. Kuraklık nedeniyle su seviyesi azalan dere ve çaylar yağışla birlikte dolmaya başladı. Gazipaşa'da geçtiğimiz yılın Aralık ayında etkili olan ve zaman zaman fırtınaya dönüşen yağışlar, vatandaşları korkutsa da çiftçileri sevindirdi. Özellikle de muz bahçelerini sulamak için kabarık fatura ödemek zorunda kalan üreticiler ile hububat ekenler etkili olan yağmurlar sayesinde rahat bir nefes aldı. Bu dönemdeki yağış, uzmanlar tarafından ekin için can suyu olarak nitelendiriliyor. Kuraklık nedeniyle su seviyesi azalan dere ve çaylar da yağışla birlikte dolmaya başladı. İlçenin en önemli su kaynaklarından Hacımusa Çayı, uzun bir aradan sonra son yağan yağmurlarla birlikte suya kavuştu. Yaşanan kuraklık nedeniyle bir süredir suya hasret kalan Hacımusa çayı, ilçeyi etkisi altına alan yağış sonrası adeta coştu. Hacımusa'nın yanısıra Bıçkıcı ve Delice çayları da yağmurların ardından kurak görüntüsünden kurtuldu.

 

Tarih : 12.1.2017
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.

 
Haberler
964 SEÇMEN SANDIĞA G..
BÜYÜKŞEHİR Yasası ile 30 Mart 2014 yılında yapılan yerel seçimlerin ardından 'Belde' statüsünden mahalleye dönüşen Kahya..
Devamı >
TOTALİTER VE OTORİTE..
                  George ORWELL’in “1984” romanı, totaliter yönetim biçimini anlatır. Miguel-Angel ASTURIAS’ın “Sayın..
Devamı >
Denizbank'a yeni müdür
DENİZBANK Gazipaşa Şube Müdürlüğü'ne Fatih Genç atandı. Mevcut Müdür Yılmaz Aydındoğan'ın görevinden ayrılması üzerine, ..
Devamı >
Yeni Cami'de istişar..
GAZİPAŞA İlçe Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya başkanlığında din görevlileriyle yapılan istişare ve değerlendirme toplantı..
Devamı >
'Hedefleri Atatürk C..
ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Gazipaşa Şubesi, Anayasa değişikliği ile ilgili dernek binasında basın açıklaması yaptı...
Devamı >
Ilıca ve Yeniköy'e k..
AKDENİZ Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), Antalya'nın Gazipaşa, Muratpaşa, Kepez, Alanya, Demre, Kaş, Kemer, Kumluca, Korku..
Devamı >